Nordic Walking

Nordic Walking jest angażującą całe ciało formą chodzenia, która sprawdza się zarówno wśród atletów jako sport, jak i nie-atletów jako prozdrowotna aktywność fizyczna. Aktywność tą uprawia się z wykorzystaniem specjalnie przystosowanych i dopasowanych kijków.

Nordic Walking jest dużo łatwiejszy i bardziej efektywny niż wiele innych dyscyplin sportowych. Po prawidłowym opanowaniu techniki sport ten uaktywnia 90% mięśni całego ciała, podczas gdy dla porównania: pływanie uaktywnia 65% mięśni a jogging zaledwie 60%. Co więcej przy wysiłku nieporównywalnie mniejszym niż podczas uprawiania innych sportów spala się dużo więcej kalorii. Przykładowo podczas godziny zwykłego chodu następuje spalenie 280kcal, podczas gdy Nordic Walking pochłania 400kcal w tym samym czasie. Jest 40-50% efektywniejszy niż marsz bez kijków. Czy oznacza to, że jest bardziej wyczerpujący niż zwykły spacer? Wręcz przeciwnie! Po pokonaniu 20km Nordic Walkingu zmęczenie nóg porównywalne jest do pokonania dystansu 3-4km zwykłego spaceru. Kluczowe jest tu zastosowanie odpowiednio dobranych do osoby kijków i prawidłowe opanowanie techniki, dlatego też nasi instruktorzy nieustannie monitorują Wasz progres.

Nordic Walking kryje w sobie najlepsze cechy aktywności ruchowej dla wszystkich, gdyż:

 • przy odpowiednim instruktażu jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym
 • może być uprawiany przez wszystkich bez względu na wiek, wagę czy wyjściowy stan aktywności fizycznej
 • możliwe jest uprawianie Nordic Walkingu praktycznie wszędzie, w każdym klimacie, o każdej porze roku
 • efektywnie trenuje wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowniki kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion, barków, a także brzucha.

Czy wiecie jak duży wpływ na organizm ma prawidłowo uprawiany Nordic Walking?

 • zwiększa pobór tlenu przeciętnie o 20-58% w zależności od intensywności wbijania kijków
 • mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony
 • poprawia sprawność układu krążenia zmniejszając ryzyko zawału
 • odciąża aparat ruchowy o 30%
 • zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa, łagodzi napięcie mięśniowe okolicy barków
 • podnosi kreatywność i sprawność działania mózgu
 • obniża hormony stresu, zawartość tłuszczów we krwi, zapobiega cukrzycy
 • wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy
 • wzmacnia mięśnie brzucha, klatki piersiowej, pleców i ramion
 • zmniejsza ryzyko otyłości
 • poprawia odporność organizmu

Nordic Walking jest rewelacyjną formą ćwiczeń wakacyjnych. Podczas półtorej godzinnych zajęć nie tylko rozluźnicie i rozruszacie 90% systemu mięśniowo-szkieletowego swojego ciała, ale też spalicie 40% więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Jednocześnie będziecie podziwiać przepiękne widoki Teneryfy, gdyż zajęcia odbywają się głównie na plaży, która jest jedną z najlepszych nawierzchni do tego sportu. Osoby, które na co dzień pracują za biurkiem, przy komputerze lub spędzają dużo czasu za kierownicą, szybko odczuwają korzyści płynące z tej formy wypoczynku.

Rozluźnienie napięcia mięśni barków, szyi i grzbietu sprawia, że szybko pozbywają się uczucia odrętwienia i bólu tych okolic. Spacer z kijami na świeżym powietrzu zdecydowanie polepsza samopoczucie i poprawia nastrój. Osoby, które szybko męczą się podczas zwykłego marszu, bardzo szybko zauważą, że Nordic Walking poprawia ich możliwości. Jest też rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą schudnąć (osoby otyłe narażone na obciążenia stawów i kontuzje), oraz dla osób, które mają problemy z sercem, czy osób, które mają problemy ortopedyczne i nie mogą uprawiać innych sportów.
Niezmiernie ważne jest to by pierwsze kroki stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, dzięki czemu nie tylko dużo szybciej zdobędziecie odpowiednie umiejętności techniczne, ale też uchronicie się przed najczęstszymi błędami, przeciążeniami oraz trwałym nabywaniem błędnych nawyków. Aktywność aby była jak najefektywniejsza rozpoczyna się i kończy odpowiednio dostosowaną serią ćwiczeń.

Nasi instruktorzy posiadają zarówno wykształcenie jak i doświadczenie w tej dziedzinie w związku z czym podczas spaceru wzdłuż teneryfskich plaż, z chęcią pomogą Wam w stawianiu pierwszych kroków jak również pomogą rozwinąć posiadane już umiejętności, abyście po powrocie do domu mogli sami prawidłowo dbać o zdrowie i dobre samopoczucie Was i Waszej rodziny.

Aby urozmaicić trasy i ułatwić Wam dotarcie do nas, zajęcia odbywają się w kilku miejscach w ciągu tygodnia.

 • niedziela –Las Americas
 • poniedziałek –Los Cristianos
 • wtorek –Las Americas
 • środa –Los Cristianos
 • czwartek –Las Americas
 • piątek –Los Cristianoss

nordic-walking-travel-tenerife-2-300x300-9639789
Processed by: Helicon Filter; KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
nordic-walking-travel-tenerife-3-300x300-4799803
Nordic walking. Woman hiking on the beach. Active and healthy lifestyle.
nordic-walking-travel-tenerife-4-300x300-2489213
Nordic walking. Closeup of female legs hiking on the beach. Active and healthy lifestyle.
nordic-walking-travel-tenerife-5-300x300-3285052
Nordic Walking equipment. sticks and violet shoes on a sandy beach.
nordic-walking-travel-tenerife-6-300x300-6320923
nordic-walking-travel-tenerife-7-300x300-2514679
Woman hiking in mountains, adventure and exercising. Nordic walking in sunny summer nature outdoors. Legs and sport shoes walk on grass

image-2
About the author

Álex González